TOPlist
Doprava a platba

Doprava již od 65 Kč.

Zboží dodáváme do 3 dnů.

Můžete využít osobní odběr

DPD parcel shop logo      Uloženka.cz logo Česká pošta logo


Nejprodávanější

Arthur de Ramon Penfold

Články » Arthur de Ramon Penfold

Datum zveřejnění:24. února 2015

Arthur de Ramon Penfold (1890-1980), chemik a ředitel muzea, se narodil 4. srpna 1890 v Sydney. Jeho otec Davida de Ramon Penfold byl advokátní koncipient a jeho manželka Elizabeth, rozená Emanuel pocházela ze Sydney. Jeho otec zemřel ve věku 37 let. Protože neměli moc peněz, Arthur Penfold byl povinen opustit školu již ve 14 letech. Arthur byl zaměstnán jako asistent ve firmě, která vyráběla nátěry. V roce 1906 nastoupil do MH Lauchlan & Co., společnosti vyrábějící nátěrové hmoty", kde se naučil účetnictví.

Zajímal se o chemii a technologii olejů, pryskyřic, pigmentů, barev a laků, s nímž pracoval.  Penfold se zapsal na večerní hodiny chemie v Sydney, kterou úspěšně absolvoval. Povzbuzen přednášky HG Smith, ekonomického chemika v technologickém muzeum v Sydney, Penfold  začal zkoumat chemické složení rostlinných látek, zejména těkavých olejů. V roce 1915 se stal chemikem a asistentem palíren eukalyptu - Gillard Gordon Ltd. Dne 17. srpna se oženil s Eunice Gilbert Gardner.

V roce 1919 byl jmenován Penfold Smithovým asistentem v muzeu. Fytochemické práce, pro něž Penfold dosáhl světového uznání byly z velké části z oblasti těkavých olejů nebo olejů z australské flóry. Izoloval a charakterizoval mnoho nových chemických sloučenin, které přilákaly zahraniční pozornost. Již v roce 1921 demonstroval molekulární strukturu piperitonu,ze kterého mohl být syntetizován mentol a thymol. Penfold publikoval několik set původních vědeckých prací, mnohé ve spolupráci s FR Morrison, a to zejména v časopise Proceedings of the Royal Society. 

V roce 1925 Arthur R. Penfold zaznamenal významný objev. Jeho výzkumný tým vydestiloval z listů stromu Melaleuca altemifolia olej, jehož účinky ověřil v laboratorních podmínkách na plísňových a bakteriálních kulturách. 

 

portrét Arthur de Ramon Penfold

Fotografie Arthura Penfolda