TOPlist
Doprava a platba

Doprava již od 65 Kč.

Zboží dodáváme do 3 dnů.

Můžete využít osobní odběr

DPD parcel shop logo      Uloženka.cz logo Česká pošta logo


Nejprodávanější

Jak si doma vypěstovat Kajeput Střídavolistý

Články » Jak si doma vypěstovat Kajeput Střídavolistý

Datum zveřejnění:5. března 2015

     Rostlině poskytující nám tolik ceněný tea tree olej se lidově přezdívá čajovník australský, což vypovídá o její zemi původu. V Austrálii si tohoto stromu již dávní obyvatelé vážili pro jeho léčivé účinky. Rostlina je to ale také velice houževnatá, o čemž se dlouho přesvědčovali celé generace tamních chovatelů ovcí. Ti se kajeputu chtěli zbavit a rozšířit tak své pastviny, ale stačil malý kousek kořene a strom byl během chvíle zpět. Na některých místech Austrálie rostou tyto stromy divoce dodnes. Komerčně se ale dnes čajovník australský pěstuje i v jiných částech světa a to na speciálních plantážích, které jsou výnosnější i ekologičtější variantou sběru listů z těchto divoce rostoucích stromů.

 

Plantáž a pěstování Tea Tree

Produkce (v tunách za rok) u Melaleuca altenifolia

Běžný název: tea tree
Chemotyp: terpinen-4-ol
Země původu: Austálie
   
1930-1950 5
1984 8
1997 300

 

Domácí pěstování Tea Tree stromu

     Kajeput střídavolistý (lat. Melaleuca Alternifolia) je oblíbený nejen mezi zastánci alternativních přírodních léčivých prostředků, ale také mezi zahrádkáři a domácími pěstiteli flóry. Vypěstovat si vlastní tea tree strom se rozhodlo již mnoho úspěšných pěstitelů, což svědčí o tom, že to ani v našich zeměpisných a klimatických podmínkách není nemožné. Jen je třeba vědět, jak správně postupovat. Čajovník australský se množí semeny nebo řízky. Můžete si koupit v zahradnictví již odrostlejší rostlinku, ale jistě vám udělá větší radost vypěstovat si ji sami doma přímo ze semen.

 

Výsev semen

     Pro výsev drobných semen kajeputu střídavolistého je nejvhodnějším obdobím počátek jara, ale začít můžete i v létě. Co se týče substrátu, má tato rostlina raději kyselejší půdu. Ideální je klasická květinová zemina s příměsí rašeliny. Semena se vysévají na povrch substrátu, nikdy je nezahrnujte ani příliš nezamačkávejte, stačí jen lehce přitisknout rukou. Substrát je třeba pravidelně zvlhčovat, musí být neustále vlhký po celou dobu klíčení. Nádobu se semeny je nejlepší přikrýt sklem nebo fólií, aby se vytvořila skleníková teplota. Samozřejmě je ale důležitý i přístup vzduchu. Semena vyklíčí zpravidla do dvou týdnů.

 

Přesazení sazeniček

     Mladé rostlinky potřebují rozsadit a to zhruba za šest až osm týdnů po vyklíčení. To je ideální doba, kdy jsou již dost silné a zvládnou změnu prostředí. Dopřejte jim hned více místa, květináč pro jednu sazenici by měl mít tak 10 - ­15 cm v průměru. Kajeput docela rychle přirůstá, takže je lepší zvolit rovnou větší nádobu, aby nebylo nutné jeho brzké opětovné přesazení. Zeminu zase namíchejte s kyselejší rašelinou, nejlépe v poměru 1 díl rašeliny a 1 díl kompostu nebo substrátu pro pokojové rostliny. Nezapomeňte ani na dostatečnou vrstvu drenáže. Kajeput můžete občas seříznout a to prakticky kdykoliv během jeho růstu, podpoříte tím jeho rozvětvení. Rostlině prospěje také hnojení, vhodné je hnojivo určené na kyselomilné rostliny.

 

Péče v letním období

     Kajeput má rád hodně světla, takže je nejlepší ho umístit na slunné stanoviště, může být ale i polostín. Přes léto můžete rostlinu pěstovat venku, dokonce jí takové letní slunění velmi prospívá. Teploty by ale neměly ani přes noc klesat moc nízko, ideálně by se měly držet nad 17°C. Důležitá je ale pravidelná častá zálivka, která udrží substrát pořád vlhký. Rostlina pochází z mokřadů a bažin, má tedy ráda mokrou až téměř bahnitou půdu. Jemné kořeny rostliny by přeschnutí poškodilo, dostatek vláhy proto opravdu nepodceňujte.

 

Péče v zimním období

     Na sklonku léta až začátkem podzimu, kdy začnou hrozit mrazíky, je třeba kajeput přemístit do vnitřních prostor. Ale nemělo by jít o hodně vytápěnou místnost, přes zimu rostlině prospěje o něco chladnější klima. Ideální je například zimní zahrada nebo málo vytápěná chodba, kam ale dostatečně prosvítá slunce. Podle některých pěstitelů vydrží kajeput i několikastupňové mrazy, obecně ale platí, že mrazuvzdorný není a nedoporučuje se to zkoušet, pokud o rostlinu nechcete přijít. Toto zazimování trvá až do pozdních jarních měsíců, kdy může rostlina opět ven. To je ale možné, až když nehrozí ranní mrazíky a teploty přes den šplhají zhruba ke dvaceti stupňům.

 

 

 

comments powered by Disqus