TOPlist
Doprava a platba

Doprava již od 65 Kč.

Zboží dodáváme do 3 dnů.

Můžete využít osobní odběr

DPD parcel shop logo      Uloženka.cz logo Česká pošta logo


Nejprodávanější

Léčba svrabu pomocí Tea Tree oleje

Články » Léčba svrabu pomocí Tea Tree oleje

Datum zveřejnění:5. února 2017

Globálně svrab postihuje více než 130 milionů lidí na celém světě. V rozvinutém světě má epidemie za následek významnou ekonomickou zátěž. Souhrn literatury dokazuje vzniku rezistence vůči klasické antisvrabové léčbě a nedostatečnou účinnost v současné době k dispozici "scabicides" při snižování zánětlivých kožních reakcí a progresi pyodermal, která se vyskytuje v predisponovaných pacientů. Tea tree oil (TTO) prokázal slibné akaricidní účinky proti roztočům svrabu in vitro (ve zkumavce) a také byl úspěšně použit jako pomocná látka topických léků pro léčbu, včetně případů, které nereagují na standardní léčbu. Rozvíjející se odpor akaricidů (prostředek pro hubení roztočů) ohrožuje budoucí užitečnost.  V současné době se používá pro standardní léčbu (ivermectin a permethrin) pro svrab. Bezprostřední vývoj nových chemických látek je nejistá. Kumulativní akaricidní, antibakteriální, antipruritické, protizánětlivé a účinek hojení ran může TTO mít potenciál úspěšně snížit zátěž svrabové infekce i související bakteriální komplikace.

  

Epidemiologie

Svrab je nakažlivá, parazitární kožní choroba, způsobená roztoči Sarcoptes scabiei, která postihuje 300 milionů lidí na celém světě každý rok, včetně všech věkových skupin a sociálních tříd. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje celkovou rozšíření mezi 0.2-24%, avšak převládá rozšíření v tropických oblastech, zvláště u dětí. V Austrálii je svrab významným problémem u domorodých komunit, s převahou 25% u dospělých a asi 30 až 65% u dětí.

 

Onemocnění

Sarcoptes Scabiei uvolňuje antigeny, které vstupují do vnější vrstvy kůže a vedou k místnímu zánětlivému a imunitní reakci, která vede k závažnému svědění a oděrkám na kůži. Oděrky v kůži slouží jako vstupní místo pro patogenní bakterie  (obvykle streptokoky nebo stafylokoky), které doplňují inhibitory ze svrabu roztočů a podporují růst bakterií. Svrab vylučuje řadu endogenních molekul, které inhibují imunitní systém hostitele.  Molekulární studie také odhalily, že svrab  produkuje celou řadu endogenních inhibitorů (např svrabem inaktivovaná proteáza paralogues II a Dl a Serpins jako je SMSB3 a SMSB4), které zasahují do různých fází obrany hostitele a podporují tvorba bakteriálních patogenů (například Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes).

 

Tea Tree Oil

Je doloženo, že TTO je již používaný (v Austrálii a na mezinárodní úrovni) po dobu více než 90 let.  Domorodé obyvatelstvo používalo rostlinu Melaleuca Alternifolia a její deriváty mnohem déle. Bylo zjištěno, že TTO je účinné (in vitro), jako baktericidní (při 0,002 až 2%, včetně proti MRSA [meticilin-rezistentní S. aureus]), fungicidní (0,004 - 0,25%), a jako protizánětlivé činidlo ( ≤ 0,125%).  Byl také použit ke snížení kolonizace MRSA a při léčení široké škály bakteriálních, plísňových a virových kožních infekcí. Také  je TTO použitelný jako akutní antipruritické (protisvědící) činidlo. Výzkum TTO je zdrojem pro celou řadu dermatologických jevů, které byly zkoumány v několika náhodných kontrolovaných studií (RCT), které prokázaly bezpečnost a účinnost u většiny populace.

 

¨ Svrab na pokožce

 Obr. 1.) Ukázka svrabu na pokožce

Celou studii naleznete zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4751955/

Autoři studie: Jackson Thomas,* Christine F. Carson, Greg M. Peterson, Shelley F. Walton, Kate A. Hammer, Mark Naunton, Rachel C. Davey, Tim Spelman, Pascale Dettwiller, Greg Kyle, Gabrielle M. Cooper, and Kavya E. Baby